Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, no array or string given in /DISK2/WWW/darkart.cz/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

14 komentářů k “Konstruktivní kritika – mýty a omyly”

Subscribes to this topic Comment RSS or TrackBack URL

věcné, jako úvaha skvělé,,, skupina, které se článek týká to bohužel číst nebude, ostatním nezbývá než pokývat hlavou,,,

rothaur, Duben 15, 2009 v 14:52

Pěkný názor na „věc“, odhaduji že vývoj v oblasti vyjadřování se na fórech bude čím dál horší. Už jen ten zlomek schopných lidí, to tak znechutí, že odejdou ze serveru.
Což už jsem u několika nejmenovaných udělal 🙂

Alien1, Duben 15, 2009 v 23:39

technika pokročila a internet je stale dostupnejši toto je iba jeden z vedlajšich učinkov.. je na každom aby sam rozlišil to čo je objektivne a realne od toho čo už nie..

ID, Duben 17, 2009 v 06:39

tak si rikam, kolikrat sem ja udelal vsechny ty chyby, o kterych tu pises… Kazdopadne o tom hroznym čecháčství neni sporu. Dobrej, vystiznej a vycerpavajici clanek pokryvajici asi vsechny oblasti kritiky.

Ja tady snad zacnu cist vsechny clanky 😉

DevCageR, Duben 19, 2009 v 21:10

S částí o tom, kde se píše o „jak byste to udělali vy“ nesouhlasím. V podstatě kritika nemůže být objektvní (maximálně tak „přijatelná pro většinu“), protože když něco kritizuji tak to kritizuji podle _svých_ měřítek, které nemusí platit pro každého a tím, že začnu větu „Já bych to udělal…“ nikoho přeci nenutím aby se podle toho řídil. Vlastně tím, že se v konstruktivní kritice dožadujete označení porblému a způsob jak o vyřešit, nemůžete chtít také objektivní pohled.

Lagin, Duben 22, 2009 v 03:38

Lagin: lepší demonstraci jsem si přát nemohl, to co píšeš jen dokonale podporuje fakta podaná v článku. Neexistuje kritika podle „svých měřítek“ – to není kritika, to je subjektivní pohled, nebo názor, ale ne objektivní zhodnocení na základě zřejmých faktů.

„V podstatě kritika nemůže být objektivní“ – to je právě velký omyl, samozřejmě, že kritika může a hlavně MÁ být objektivní, protože pokud není, tak nejde o kritiku, viz odstavec výše. Tvůj případ bohužel patří přesně do té skupiny lidí, co objektivní kritiku vůbec nepochopili.

HunteR, Duben 22, 2009 v 15:40

mě se ten tvůj článek mocinky líbí.

hadži, Duben 27, 2009 v 16:51

Výborný článek, děkuji. Já jsem v kritice udělal už spoustu chyb; na druhou stranu většinou dostanu záhul, když si dovolím požádat oponenty o podložení jejich kritik fakty 🙂

byF, Květen 4, 2009 v 23:35

Skvely clanok s ktorym uplne suhlasim, je smutne ako ludia dokazu krmit svoje ega bez kusku citu pre inych, umenie bolo predsa vzdy o cite a ten vetsine ludi chyba v ich komentaroch..sam som sa nespocetne krat stretol so zhadzovanim, zavistou a nekonecnou tupostou a to nielen so strany laikov ale aj profikov, suhlasim ze clovek by mal byt nestranny voci takymto ludom ale tak alebo onak to vzdy zanecha na cloveku urcitu jazvu ktora sa len tazko hoji.. Vas clanok ma povzbudil aby som tvoril i nadalej a odolaval takejto „kritike“.. Dakujem!

peter, Květen 5, 2009 v 01:51

Pěkný článek ná téma, o kterém se diskutuje určitě míň, než by si zasloužilo. V každém případě mám taky na ár věcí odlišný (subjektivní) názor: myslím, že jediné komentáře, které by se měly objevovat pod dílama, nejsou objektivní kritiky…myslím, že naprostá většina kritik je subjektivních, ale například u známých kritiků je to vyřešené tak, že je znám profil toho kritika, jeho názory a postoje, které jsou konzistentní a tak se z jeho subjektivního komentáře může každý vyvodit objektivní nebo relevantní závěry. Stejně tak i na netu jsou cenné i komentáře, které začínájí „Podle mě…“ pokud jsou ve zbytku textu i všechny připomínky odůvodněny, např:
„nelíbí se mi v tomhle obrázku kombinace černé a červené, protože na mě působí agresivně, což se nehodí k motivu obrázku“ …objektivní kritik by se snažil napsat, že tahle kombinace barev je takto vnímáná většinou lidí, ale tohle si může autor uvědomit i z odůvodněné subjektivní kritiky.

al-ash, Květen 10, 2009 v 14:12

Jojo Honzo, dobře napsané a velice velice dobře známý fakt…přiznám se, že nemám tolik času abych ho ztrácel tím, že budu psát autorům o tom jak se mi jejich tvorba vůbec nelíbí a že by to mělo být úplně jinak. Haha. Myslím, že normální je se vyjadřovat a svůj čas věnovat naopak tomu, co nás zaujme. To je podle mého přirozené, ale to o čem píšeš přirozeně dobře znám z vlastní zkušenosti 🙂 „lidská hloupost“ nemá žádné hranice bohužel.

Jan Krumphanzl, Červen 15, 2009 v 08:07

Ahoj,

výborný článek .Ještě taková bajka z praxe. Moje přítelkyně je historička umění (dalo by se říct profesionální kritik :)) Jednou přijela k mým rodičům na návštěvu. Na zdi kuchyně visí obraz, který před 20 lety maloval můj strýc. Máky ve váze. Rodiče ten obraz milují – je to dárek. Mají k němu OSOBNÍ VZTAH. Zeptali se tenkrát „Co si myslíš o tom obrázku“ Katari se na něj podívala a řekla „Nemá žádnou uměleckou hodnotu“. 🙂 a to je ten rozdíl mezi kritikou a osobním názorem 🙂 – taková bajka.

Kyber, Červenec 21, 2009 v 11:49

Jsem sice chlapec zpozdilý (dostal jsem se k tomuto pojednání až dnes), přesto za něj dík. A přidám se k myšlence že si to celé přečetli asi jen ti, co to ani číst nemuseli a naopak.

bosambo, Březen 12, 2010 v 11:13

Nevím, kdo ti dělá korektury textu, nebo jestli to zvládáš sám, ale sem tam ti nějaké interpunkční znaménko uletělo, u některých částí v tomto článku to působí rušivě. Americký typ uvozovek místo českého používáš záměrně?

Ettelwen, Květen 3, 2011 v 18:41
Vložit komentář
Povolené tagy: <blockquote>, <p>, <code>, <em>, <small>, <ul>, <li>, <ol>, <a href=>..

 Username

 Email Address

 Website

Zkontrolujte svůj komentář, než jej odešlete. Vulgární, nemístné a provokativní komentáře, stejně jako spam a reklama budou smazány. Administrátor si vyhrazuje právo smazat komentář bez udání důvodu. Může být aktivní Schvalování komentářů, v takovém případě neposílejte komentář znovu, protože čeká na schválení a neobjeví se ihned.

DarkArt

 • DarkArt je internetová prezentace českého výtvarníka Jana Doležálka, pracujícího pod přezdívkou HunteR. S ohledem na charakter jeho tvorby přinášejí stránky informace o kultuře, umění, tvorbě, technikách, životním stylu a významných osobnostech.

Umělci

  • Clive Barker
  • Daniel Ouellette
  • H.R. Giger
  • Jean-Pierre Ugarte
  • Joachim Luetke
  • Kris Kuksi
  • Lee Bontecou
  • Peter Gric
  • Pierre Matter
  • Sayaka Kajita Ganz
  • Seamus Moran
  • Stefan Hoenerloh
  • Stelarc
  • Wayne Douglas Barlowe
  • Zdzislaw Beksinski

Techniky

Mix

Archivy